Mapový rastr

Mapový rastr je jednou z nejzákladnějších pomůcek pro práci s mapou a především plánování. Jeho používání by měl dle mého názoru zvládat každý, kdo se věnuje turistice a vydává se na své cesty do neznáma s batohem na zádech. Doba sice nabízí spoustu technických vymoženost, jako např. digitální GPS přístroje, které jsou výborné a mají spoustu nepopiratelných výhod. Ovšem pořád pracují s bateriemi a může se stát, především v chladném či zimním období, že baterie v přístroji vypoví službu a člověk je tak odkázán na starou dobrou papírovou mapu a buzolu. Pak přichází na řadu zkušenosti s určováním azimutu a čtením z mapy. U lidí plánujících pochodové trasy by tyto zkušenosti a znalosti měly být na vysoké úrovni.
Mapový rastr

Pomocí této jednoduché pomůcky se dá z mapy jednoduše vyčíst azimut plánované trasy a vytvořit si tak jednoduchou pochodovou tabulku s azimuty mezi jednotlivými body trasy. Zároveň s pochodovou tabulkou je dobré vytvořit si i náčrtek trasy s hlavními orientačními body, vyznačením trasy a především pak azimuty. Důležité jsou samozřejmě i azimuty zpětné. Během celé trasy tak není nutné používat mapu a zdržovat se jejím rozbalováním. Stačí mít tento jednoduchý náčrtek v kapse, kontrolovat si jednotlivé části trasy a používat buzolu. To nám usnadní orientaci především ve zhoršených podmínkách, jako např. v mlze.
Pochodová tabulka

Při propíchnutí středu kompasu na mapovém rastru a vložení dlouhé nitě pak systém funguje jako klasický protraktor. Současně se jím dá měřit sklon svahu podle vrstevnic v různých měřítkách mapy.
 Náčrtek trasy

Pokud byste měli o mapový rastr zájem, stačí si o něj napsat. Bude Vám doručen společně s jednoduchým návodem na jeho používání. Mapový rastr je vytištěn na odolnou průhlednou fólii a zataven, aby nedocházelo k jeho přílišnému opotřebení při transportu na cestách.

Cena mapového rastru je 180,- Kč + poštovné dle ceníku České pošty.