Réunion

Réunion 2011
Ostrov Réunion se zrodil před více než třemi miliony let a uchvacuje návštěvníky krásami své přírody: křišťálově čistým oceánem, tropicky svěžím vzduchem, úrodnou půdou překypující endemickými druhy rostlin a květin, hustými lesy protkanými nesčetnými potoky a říčkami, úchvatnými vodopády padajícími ze stametrových výšek, majestátními horami s vrcholky skrytými v jemném oparu, od přírody příjemnými a věčně usměvavými obyvateli…ne nadarmo se Réunionu přezdívá „Ostrov inspirace“.
S ohledem na všechny krásy ostrova proto navrhuji nevrhnout se ihned po příjezdu na pohádkově krásné pláže, ale první (a delší) část pobytu strávit putováním po horské krajině jen tak s batohem na zádech. Směrem do vnitrozemí totiž prudce stoupají neobyčejně krásné hory, takové jaké v Evropě nenajdeme. Hřebeny s nedostupnými vrcholy, lávové homole zarostlé neprostupnou vegetací a po jejich úbočích se vinoucí stezky, jež sestupují do hlubokých kaňonů i šplhají do vysokých sedel nebo i na nejvyšší horu ostrova Piton des Neiges (3070 m). To je ve zkratce popis neopakovatelných pohledů, které nám nabídne turistická cesta GR R2 procházející celým ostrovem. Po přejití celého ostrova pak budeme pokračovat ve zbývající a fyzicky nenáročné části putování, kdy sestoupíme z hor a budeme nasávat atmosféru přímořských městeček, seznamovat se s kulturou a každodenním životem místních obyvatel. Samozřejmě nesmíme zapomenout na relaxaci na plážích Indického oceánu :-).


Fotogalerii z přechodu Réunionu v roce 2011 najdete ZDE.

Základní informace o zemi:

Správní zřízení: Réunion je zámořský departement a zároveň zámořský region Francie. V rámci Francie patří do Evropské unie.
Hlavní město: Saint-Denis
Rozloha: 2510 km2 
Počet obyvatel: cca 700 000 
Jazyk: francouzština, kreolština 
Měna: EURO
Časový posun: v zimě +3 hodiny, v období letního času +2 hodiny


Víza: Pro vstup na Réunion platí stejné podmínky jako pro vstup do Francie. Obyvatelům České republiky tak jakožto členům Evropské unie postačí cestovní pas, jenž musí být platný nejméně 6 měsíců po skončení pobytu na ostrově.


Teplota: Jelikož ostrov Réunion leží v tropickém pásmu (protíná ho 21° jižní šířky), jsou na něm znát jen dvě roční období – mírná a suchá zima (květen až říjen) a horké a deštivé léto (listopad až duben). V létě zde teploty sice dosahují i třiceti stupňů Celsia, ale prudké lijáky přicházejí z východu skoro každý den. Na východní (návětrné) straně ostrova jsou srážky nepoměrně častější a silnější než na západě. Mračna jdoucí z východu od oceánu se totiž v průběhu dne zachytí na vysokých hřebenech hor a zbytek dne pak skrápí východ ostrova tropickými dešti. V letním období (hlavně od ledna do března) hrozí také příchod tropických cyklonů. I přesto, že se nacházíme v tropech, noční teploty na horách mohou ve výškách od 2500 m n. m. klidně klesnout i pod bod mrazu a ráno Vám pod nohama může křupat jinovatka.


Flora: Ve východní části ostrova se dochoval tropický deštný les, kde je možné obdivovat porosty vysokých palem, kapradin a dalších rostlin, z nichž mnohé nenaleznete nikde jinde na světě. V pralesích jinak rostou tamarindy, kryptomerie, přesličníky, akácie a krásné orchideje či květy bromélií. Ve vysokých oblastech pak narazíte na alpskou floru. Více než polovinu rozlohy obdělávaných půd zabírají plantáže cukrové třtiny. Na zbytku rostou hlavně tropické plodiny nebo vanilka.

      
Fauna: Fauna Réunionu značně utrpěla s příchodem člověka. V minulosti zde žily početné kolonie ptáků dodo a želv obřích, ale první osadníci je stačili vyhubit dříve, než si uvědomili, jak jsou tyto druhy unikátní. Asi nejzajímavější a nejbohatší je ptactvo. 
Žije zde hned několik endemických druhů. Mezi nimi například místní kukačka (Coracina newtoni), která patří mezi nejohroženější ptáky na světě. V současnosti jí žije jen několik desítek párů. Dalším zajímavým zástupcem vyskytujícím se v okolí vulkánu je Phaeton lepturus s dlouhým ocasem, rozděleným na dvě části. Častými zástupci zdejšího ptactva jsou pak fregatky a buřňáci. Na Réunionu žije velké množství žab, netopýrů a hmyzu, zejména pavouků, kteří si často natáhnou vlákna a udělají pavučinu na opravdu neuvěřitelných místech. Dobrou zprávou je, že žádní z nich nejsou jedovatí. Otravných komárů a mušek je nejvíce okolo hlavního města a se stoupající nadmořskou výškou jich ubývá. Vysoká zvěř, na kterou byste se štěstím mohli narazit v horských oblastech, není původní. Kolem západního a jižního pobřeží se ve vzdálenosti zhruba 50 až 150 metrů táhne korálový útes, který skýtá skvělé podmínky pro pozorování podmořského života. Ještě jedno varování pro milovníky zvířat: Vzhledem k izolovanosti Réunionu vůči okolnímu světu se tu sice vyvinula spousta endemických druhů, ale naopak některá zvířata, která jsou pro tropický prales typická, se sem nedostala a vůbec tu nežijí. Nečekejte tak například, že Vám budou během procházky nad hlavami skákat opice a přeletovat obrovští pestří papoušci. Na jednu stranu je to sice škoda, ale zase se nebudete muset bát, že na Vás skočí jaguár nebo jiné nebezpečné zvíře, které se v tropech normálně vyskytuje.
       
Lidé a společnost: Obyvatelé ostrova jsou převážně francouzského, portugalského i indického původu. Žijí zde Číňané, Afričané, ale také potomci otroků nebo obchodníků, kteří zde prosperovali v dobách fungování Východoindické společnosti. Pestrá směsice původů, obyčejů a ras se sňatky a mnoha generacemi dostala až k současnému stavu, kdy na ostrově rozeznáváme pouze několik základních skupin obyvatelstva: "cafre" (černí Afričané), "malbar" (Indové), "zarab" (muslimští Indové) a "yab" (bílí, většinou evropského původu), kteří jsou zároveň nejbohatší vrstvou na ostrově. 
  
Zdraví a nemoci: Pro vstup na ostrov není vyžadováno žádné speciální očkování.

Moře a koupání: I když Réunion není typickým exotickým rájem jako třeba Seychely nebo Mauritius, také na něm naleznete překrásné písečné pláže ve stínu palem jako stvořené pro zasloužený odpočinek u moře. Koupání však není možné podél celého pobřeží ostrova. Celá východní a severovýchodní část ostrova až k hlavnímu městu je pro pobyt u moře naprosto nevhodná a pláže tu vůbec nejsou. 
Na jihovýchodě pod svahy vulkánu je koupání nemožné a hlavně životu nebezpečné. V těchto místech totiž láva vyvržená při sopečných erupcích teče do moře, tuhne a tvoří velmi ostré útesy a skaliska, která jsou sice na pohled moc pěkná, ale chuť na koupání mezi nimi přejde okamžitě i ty nejodvážnější plavce. Navíc se podél pobřeží netáhne korálový útes a nic tak nestojí v cestě obrovským vlnám, které ostrov bičují z otevřeného oceánu. A i kdyby se člověku náhodou podařilo dostat ve zdraví za místo, kde přepadávají vlny, vystavil by se zase nebezpečí silných zpětných proudů. Zkrátka a dobře, koupání na východě se silně nedoporučuje. Jinak je tomu ale na zbytku pobřeží. První pláž na severu je již v hlavním městě, ale ta je spíše městská a koupání na ní není žádný hezký zážitek. Na jih od St. Paul až po St. Joseph už se však pláže nacházejí takřka nepřetržitě podél celého pobřeží. V tomto úseku už se ve vzdálenosti zhruba 100 – 500 metrů od břehu táhne i útes, který chrání pobřeží před vlnami a vytváří mezi sebou a břehem klidnou a bezpečnou lagunu, což ocení hlavně rodiny s malými dětmi nebo vyznavači pozorování. Blízkost bílého korálového útesu totiž vytváří skvělé podmínky pro život nejrůznějších mořských živočichů. Na některých místech je ale útes přerušen a to je zase ideální pro milovníky velkých vln, které někdy dosahují výšky až čtyř metrů. Některé pláže tak bývají vyhlášené jako vynikající místa pro surfaře. Na západě dosahuje někdy voda teploty až 28 stupňů. Většina pláží je tvořena světlým pískem nebo oblázky a na některých místech se nachází i raritní černý lávový písek. Asi nejznámější a nejkrásnější pláží na ostrově je Boucan Canot severně od letoviska St. Gilles les Bains na samotném západním cípu ostrova. Severní část pláže je ještě otevřená širému moři a je tak velmi oblíbená mezi surfaři. Na jižní polovině však již korálový útes vytváří nádhernou tyrkysovou lagunu jako stvořenou pro plážové povaleče. Hned v bezprostřední blízkosti pláže stojí několik hotelů a restaurací. S velkou atraktivitou Boucan Canot ale bohužel souvisí i jiná, méně příjemná vlastnost – občas až moc lidí. Velmi zajímavým a pěkným místem na koupání je město L´Etang Salé les Bains. Tam se totiž nachází ona pláž s černým lávovým pískem. Výhodou této pláže oproti Boucan Canot je větší klid a menší množství lidí. S tím spojenou nevýhodou je zase nedostatek ubytovacích kapacit a dalšího zázemí pro turisty v celém městě a v jeho okolí.
         
Gastronomie: Na každém kroku je patrný silný vliv francouzské kuchyně, ale projevuje se vliv Afriky a Asie. Široké zastoupení má kreolská kuchyně (rýže, fazole, čočka, horká a kořeněná tomatová omáčka se zeleninou nazývaná čatní, masové curry, ryby a dary moře). Réunion patří mezi hlavní exportéry vanilky, která se stala i významným doplňkem kuchyně Réunionu. Přidává se do sladkostí, čaje, kávy, likérů i hlavních jídel.
      
Historie ostrova: Historie ostrova souvisí s rozvojem obchodu a můžeme ji sledovat od poloviny 17. století, kdy se sem během svých cest dostávají Arabové, Portugalci, Angličané i Holanďané. V místních přístavech si námořníci doplňovali zásoby cestou na větší ostrov, který se nachází 700 km odtud - Madagaskar. Od roku 1643 nese ostrov název Bourbon a ve stejném roce sem byli posláni první Evropané do vyhnanství. Druhá polovina 18. století se nese ve znamení obchodu s železem a zakládání kávovníkových plantáží, které byly od roku 1815 vystřídány cukrovou třtinou. Na počátku 19. století dali francouzští revolucionáři ostrovu dnešní jméno a další prosperita je spojena s pěstováním třtiny, na kterém bohatli především obchodníci, na ostrově pracovalo mnoho otroků a ani postavení "svobodných" nebylo příliš příznivé. Po druhé světové válce přichází velká krize na trhu se třtinou. Tuto střídá další atraktivní plodina, která je dodnes symbolem ostrova - vanilka. Dnes se zde pěstuje řada surovin pro kosmetický průmysl, zejména výrobu parfémů. Dne 19. března 1946 získal ostrov statut zámořského departmentu Francie a s tím i obrovskou podporu z mateřské pevniny, zejména ve formě investic do infrastruktury, vzdělání, turismu. Skok v životní úrovni obyvatelstva byl obrovský a úspěch francouzské "kolonizační" politiky zvláště vyniká při srovnání zdejších podmínek s nedalekým turistickým rájem - ostrovem Mauritius. 

Plánovaný program
Den 1
Let Madagaskar – Réunion
Přílet na letiště Saint-Denis (L'Aéroport International de La Réunion Roland Garros). Letiště se nachází cca. 10km od hlavního města, do kterého jezdí z letiště pravidelné autobusové spojení.

Den 2-14
Po turistické stezce GR R2 napříč ostrovem
Krátká zastávka v hlavním městě z důvodů nakoupení potřených potravin a nástup na turistickou stezku GR R2, která vede napříč ostrovem a je dlouhá přibližně 150km. Absolvování celé stezky GR R2 trvá 12 dní. Trasa vede ze St. Denis do města St. Philippe na samotném jihovýchodním cípu ostrova. Během trasy projdeme hlavní přírodní zajímavosti země (např. oblast Mafate i Cirque de Cilaos a budeme pokračovat dál přes pláně ve středu ostrova až k Piton de la Fournaise), odkud sestoupíme na pobřeží. Během trasy budeme nocovat v horských chatách.

Den 15-18
Přesun k hlavnímu městu, odpočinek u moře


Den 19
Odlet ve večerních hodinách


Oblasti přechodu
 Cap Noire

 Le piton des neiges – nejvyšší hora

Oblast Mafate

Oblast Marla

 Oblast Plaine des sables – Píšečná pláň

 Cirque de Cilaos

Oblast Cilaos